
ZDIELAŤ
V roku 2024 získalo Balneologické múzeum Imricha Wintera grant na doplnenie prírodovednej expozície o časť venovanú avifaune okolia Piešťan – predovšetkým tej súvisiacej s riekou Váh, jazerom Sĺňava a Považským Inovcom. Projekt bol realizovaný s
podporou, ktorú z verejných zdrojov poskytol Fond na podporu umenia a podporil ho aj zriaďovateľ múzea – Trnavský samosprávny kraj.
Hlavným garantom a realizátorom projektu za múzeum bol Ing. Tomáš Mlynský, prírodovedec a kurátor prírodovedných zbierok múzea. Svoj zámer pri realizácii projektu opieral o výsledky a pozorovania, výstupy z výsledkov ornitologických výskumov, ktoré sa v Piešťanoch realizujú desaťročia (spolupracuje s ornitológmi a ochrancami prírody Mgr. Radovanom Jamborom, PhD. – Ornitologická poradňa Ornis, ornitológom Jánom Kočím, ochrancom prírody Štefanom Šiškom a i.). Aj prírodovedec múzea T. Mlynský sa v súčasnosti intenzívne venuje výskumu a dokumentovaniu avifauny Piešťan a ich najbližšieho okolia a príprave publikácie Avifauna regiónu Piešťan, ktorú pripravuje v spolupráci s externými spolupracovníkmi.
Vystavené sú preparáty predstaviteľov avifauny záujmových oblastí, unikátne fotografie sú prezentované priamo v expozícii formou fotografických zväčšením. Prezentačnou činnosťou formou doplnenia prírodovednej expozície a pravidelných podujatí – prednášok a prezentácií chceme návštevníkom, s dôrazom na žiakov a študentov, prezentovať populárno-náučnou formou výsledky vedeckovýskumnej činnosti prírodovedca múzea a jeho externých spolupracovníkov.
V špeciálnom podsvietenom ráme (osvetlenom LED osvetlením) prezentujeme mechanizmus výveru termálnych prameňov, geologickú a hydrogeologická situáciu. Je to ďalší prírodný fenomén oblasti Piešťan. V ráme je osadená špeciálne zhotovená vizualizácia.
Cieľovou skupinou sú návštevníci hlavnej expozície múzea všetkých vekových kategórií. My sa však sústreďujeme v prírodovednej časti expozície na enviromentálnu výchovu, prednášky a komentované prehliadky pre deti (skupiny detí s rodičmi) ale i žiakov (návštevy žiakov s pedagógmi) a študentov. Prednášky sú orientované na faunu a najmä na avifaunu Piešťan a okolia.
O botanikovi prof. Karlovi Dominovi, autora diela Piešťanská květena a jeho botanických výskumoch Piešťan a Považského Inovca sme vydali samostatnú publikáciu. Doplnená prírodovedná expozícia je prínosom pre návštevníkov, poskytuje možnosť oboznámiť sa s novými poznatkami, prijať a vnímať nové skutočnosti.
Text: Vladimír Krupa
Texty k fotografiám príroda:
Obr. 1 Fotografia výstavného mobiliáru s vystavenými zbierkovými predmetmi, doplnená časť prírodovednej expozície
Obr. 2 Detail vitríny
Obr. 3 Detail Loga Fondu na podporu umenia na mobiliári doplnenej expozície
Obr. 4 Podsvietený rám zo schémy výveru piešťanských termálnych prameňov v doplnenej expozícii múzea
Obr. 5 Detail – logo Fondu na podporu umenia na expozičnom mobiliári – podsvietenom ráne s rezmi výverov piešťanských termálnych prameňov
Obr. 6 Jedna z prezentácií (v doplnenej časti prírodovednej expozície) pre verejnosť o problematike vtáci v mestskom urbánnom prostredí – prezentuje Mgr. T. Jambor, PhD
Obr. 7 Prednáška Ing. Tomáša Mlynského Tajomstvá vtáčej migrácie v prírodovednej expozícii múzea