Expozícia kútnych plachiet Kornela Duffeka

V decembri 2020 dostalo Balneologické múzeum Imricha Wintera do daru súbor kútnych plachiet a odevných textílií z pozostalosti pána Kornela Duffeka. Predmety múzeu darovala jeho manželka pani Silvia Duffeková a dcéry Stella a Diana. Pán Kornel Duffek (1938-2018) bol publicista, pedagóg, organizátor kultúrneho života a ochranársky aktivista. Takmer celý život prežil v Piešťanoch.

Zbierka vznikala najmä v prvej polovici 70. rokov 20. storočia. Obsahuje sedemdesiatsedem kusov textílií. Dvadsaťdva kútnych plachiet sa stalo súčasťou stálej expozície múzea. Expozícia sa nachádza na 1. poschodí budovy Kúpeľnej dvorany. Je doplnená predmetmi z našej etnologickej zbierky. Časť z nich sme získal od pani Terézie Puvákovej z Trebatíc (okres Piešťany). Patrili jej starej mame Kataríne Štefankovej, rod. Rusnákovej, ktorá bola pôrodnou asistentkou pre Trebatice a okolie. Expozíciu dopĺňajú figuríny žien a chlapčeka v ľudovom odeve, kút“ s posteľou, kútnou plachtou a kolískou.

Kútne plachty (kútnice) patrili k najreprezentatívnejším tradičným textíliám. Oddeľovali priestor, kde ležala šestonedieľka s dieťaťom – kút, od zbytku miestnosti v reálnom aj magickom zmysle. Plachty pochádzajú najmä zo západného Slovenska, z okolia Piešťan, Trnavy, Nitry, Bratislavy a zo Záhoria. Menej textílií pochádza zo stredného a východného Slovenska. Väčšina plachiet je zdobená tkaným vložkami od remeselných tkáčov, doplnená výšivkou.

Na plachtách z iných lokalít prevažuje výšivka. Motívy výšivky sú zväčša rastlinné,

geometrické, zriedkavo zvieracie. Plachty sa spájali zošívaním, tkanicami (najmä červenými) a paličkovanými vložkami. Bavlnené plachty sa dopĺňali aj pásmi kupovanej výšivky (tzv. Žilinská robota). Okraje sa zdobili prevažne paličkovanou čipkou. Plachty sa zhotovovali z konopného, ľanového alebo bavlneného plátna.

Výzdoba bola najmä červená, niekedy doplnená bielou, prípadne modrou. Červená farba mala ochranný charakter. Na konopnom a bavlnenom plátne sa využívalo aj čisto biele zdobenie. Najmenej sa využíval žltý dekor, symbolizujúci plodnosť a potomstvo.

Na Slovensku sa kútne plachty vo všeobecnosti používali do konca 19. storočia. Keďže kútna plachta bola často predmetom dedenia, môžeme predpokladať, že ich vek je okolo 120 – 180 rokov.

Otvorené

Kúpeľná dvorana

Utorok až Nedeľa
9:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00

Vila dr. Lisku

Pondelok až Piatok
8:00 - 12:00 a 13:00 - 16:00
Nedeľa
13:00 - 17:00

Pamätná izba Ivana Krasku

Utorok až Piatok
10:00 - 15:00
Sobota
13:00 - 18:00

Vstupné

Dospelí: 2,- €
Deti, dôchodcovia: 1,- €
Študenti: 1,- €
Pedagógovia sprevádzajúci žiakov majú voľný vstup.

Vyhľadávanie

V spolupráci

Odber noviniek

Zostante s nami

Podporujú nás

Mohlo by vás zaujímať

Dalšie expozície