
ZDIELAŤ
Verejnosti je sprístupnená nová kompletne zrekonštruovaná a reinštalovaná expozícia Balneologického múzea Imricha Wintera venovaná básnikovi Ivanovi Kraskovi.
Expozícia s názvom Pamätná izba Ivana Kraska bola v priestoroch jeho piešťanského bytu sprístupnená v roku 1976 pri príležitosti stého výročia narodenia básnika Ivana Kraska. Byt aj cenné kusy zariadenia, knižnicu a mnohé drobné predmety darovala štátu vdova po básnikovi Elena Bottová, rodená Kňazovičová.
Podmienkou bolo zriadenie muzeálnej expozície o živote a diele Ivana Kraska. Tejto úlohy, ktorej realizácia bola komplikovaná, sa úspešne zhostil vtedajší riaditeľ múzea Dr. Elemír Čelko. Z bytových priestorov boli v pôvodnom stave ponechané dve izby – obývačka a spálňa, s výhľadom na rieku Váh. Zvyšná časť bytu bola v rokoch 1975 a 1976 adaptovaná na priestory literárno-múzejnej expozície.
Začiatkom 90. rokov 20. storočia bola expozícia čiastočne reinštalovaná v spolupráci
s dcérou básnika Evou Mňačkovou, ktorá reinštaláciu podporila darmi zbierkových predmetov i finančne.
Celý proces kompletnej rekonštrukcie priestoru a vybudovania novej expozície v súčasnom období sa uskutočnil v dvoch etapách v rokoch 2023 a 2024. Obe etapy poskytnutím financií z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia – hlavný partner projektu. Projekt finančne podporil Trnavský samosprávny kraj, hlavný partner projektu.
V roku 2023 sme vyhlásili a zrealizovali projektovú verejnú architektonicko-výtvarnú dvojetapovú súťaž návrhov na novú expozície s názvom Život a dielo básnika Ivana Kraska v súlade so Súťažným poriadkom Slovenskej komory architektov.
Vyhodnotenie 2. etapy súťaže s prezentáciou sa konalo 19. mája 2023 Na prvom mieste napokon skončil Ateliér Greš – Želiar. Na základe výsledkov súťaže sme koncom roka 2023 požiadali Fond na podporu umenia o grant na rok 2024 na tvorbu novej expozície a boli sme úspešní. V roku 2024 nasledovala realizácia novej expozície. Cieľom projektu bolo vytvoriť novú modernú expozíciu prezentujúcu život a dielo básnika. Prikročili sme k tomu najmä z dôvodov určitej nemodernosti a neaktuálnosti expozície, ktorá napriek reinštalácii v 90. rokoch 20. storočia pôsobila nemoderne a aj samotný priestor si vyžadoval opravy. V rámci projektu bolo potrebné zrekonštruovať a upraviť priestory, ktoré boli na expozíciu adaptované v rokoch 1975 – 1976. Bola nevyhnutná rekonštrukcia elektroinštalácie a osvetlenia, rozvodov vody a kanalizácie a menšie stavebné úpravy.
Dve miestnosti expozície zariadené pôvodným zariadením sme dali zrekonštruovať ale čo sa týka zariadenia a filozofie ich prezentácie, zachovali sme ich v pôvodnej podobe. Táto je z obdobia krátko po smrti básnika keď v byte zostala žiť jeho vdova Elena Bottová.
Nové architektonické riešenie stálej muzeálnej expozície, tvorí tematický okruh, ktorý zachytáva dôležité udalosti, témy, okamihy týkajúce sa básnikovho života a diela, prostredníctvom ktorých je „vyrozprávaný príbeh“ jeho života i jeho literárnej tvorby. Pri príprave novej expozície PhDr. Vladimír Krupa a Mgr. Andrej Bolerázsky uskutočnili podrobný výskum archívneho fondu Ivan Krasko v Literárnom archíve pri Slovenskej národnej knižnici v Martine. Hlavnou myšlienkou novej expozície bola úvaha architektov Martina Želiara a Maroša Greša o tom ako, kedy a v akej chvíli dovoliť divákovi odhaliť novú skutočnosť zo života Ivana Kraska. Zaujímalo ich ako v súčasnom jazyku vyrozprávať život človeka, ako vyrozprávať príbeh priestorom. Vyťažiť pôsobenie autentických exponátov i výpovednú hodnotu kvalitných reprodukcií autentických archívnych dokumentov a dovoliť divákovi odkrývať a bádať. To napokon umožňuje nový výstavný nábytok. Návštevník časť artefaktov i archívnych dokumentov vidí, časť „objavuje“ v zásuvkových priestoroch nového výstavného nábytku, ktorý má tri hlavné časti – komodu, stôl a skriňu. Návštevník objavuje a prechádza jednotlivé časti básnikovho života – od častí Rodisko, Rodina a príbuzní, cez Detstvo a Štúdiá k prvým zamestnaniam. Veľká časť expozície je venovaná Kraskovej tvorbe a s ňou spätými súvislosťami.
Zaujímavú inštaláciu expozície dopĺňajú pôsobivé zbierkové predmety – obrazy, predmety z rodného domu básnika v Lukovištiach v Gemeri, predmety späté s jeho rodiskom a príbuznými – štúrovcom Jánom Bottom a historikom Júliusom Bottom, prvé vydania básnických zbierok Nox et solitudo a Verše, pamiatky na 1. svetovú vojnu a autentické predmety z jeho osobného majetku – klobúk, palica.
Súčasťou expozície je aj kiosk s dotykovou obrazovkou, na ktorej si návštevníci môžu pozrieť unikátne obrazové i textové materiály v digitálnej podobe a podrobne sa oboznámiť i s Kraskovou knižnicou, zbierkou výtvarného umenia, s tým čo o ňom povedali iní a pamiatkami naň vo verejnom kultúrnom živote Slovenska.
Srdečne pozývame všetkých záujemcov o osobnosť Ivana Kraska, dejiny literatúry, výtvarné umenie a históriu Piešťan na návštevu a prehliadku novej expozície.
Text: Vladimír Krupa
Texty k fotografiám
Titulná foto Pohľad do novozrekonštruovanej a inštalovanej expozície, rok 2024
01 Básnik Ivan Krasko s manželkou Elenou a vnúčikom Jankom Zvaríkom pred domom na nábreží Váhu v Piešťanoch
02 Pohľad do expozície Pamätnej izby Ivana Kraska krátko po otvorení v roku 1976
03 Expozícia po reinštalácii začiatkom 90. rokov 20. storočia
04 Expozícia počas rekonštrukcie, september 2024
05 Vizualizácia – víťazný návrh architektov Martina Želiara a Maroša Greša, rok 2023
06 Detailný pohľad do zásuvkových vitríniek – do časti venovanej Kraskovým štúdiám v Prahe
07 Detailný pohľad do zásuvkových vitríniek – do časti prezentujúcej Kraskovu tvorbu a svadbu s Elenou, rodenou Kňazovičovou
08 Pohľad do časti expozície, v ktorej návštevníci nájdu obdobie 1. svetovej vojny, Kraskov život a politické pôsobenie pri vzniku a formovaní I. Československej republiky a tiž záver jeho života v Piešťanoch
09 Pohľad do obývačky a zároveň pracovne básnika s pôvodným zariadením
010 Pohľad do spálne piešťanského bytu
011 Busta Ivana Kraska od sochárky Aliny Ferdinandy
Foto a reprofoto Jaroslav Halás