Výstavy

 

18 jan

Výstava betlehemov zo zbierky Stanislava Dostála

(0 hlasov)
od 05.12.2018 do 17.02.2019

Výstava betlehemov zo zbierky Stanislava Dostála

V čase od 5. decembra 2018 do 17. februára 2019 je vo výstavných priestoroch Balneologického múzea I. Wintera vo Vile dr. Lisku sprístupnená výstava s názvom Betlehemy zo zbierky Stanislava Dostála zberateľa z Přerova. Stanislav Dostál každoročne vystavuje svoje betlehemy po celej Českej republike. Prvú výstavu usporiadal v Rychnově nad Kňežnou. Ďalšie výstavy boli v Prostějove, Olomouci, Přerove, Prahe, často vystavuje v Konici a v jej okolí. Hoci manželia Dostálovci žijú v Přerove, v Konici majú chalupu, na ktorú sa často vracajú. Na Slovensku je po prvýkrát prezentovaný výber z jeho zbierky betlehemov práve u nás v Piešťanoch. Zbierku v súčasnosti tvorí približne 600 papierových betlehemov, ktorých samostatne vystrihnuté postavy sú nalepené na pevnom podklade a vyrezané z tohto podkladu a viac ako 200 papierových rozkladacích betlehemov. Zbierku vytvára už skoro 50 rokov – prvý betlehem pán Dostál vyrezal pre svoje dcéry v roku 1970. V časoch socializmu bolo vydaných vo vtedajšom Československu len pár papierových betlehemov (podľa návrhov Josefa Ladu, Mikoláša Aleša, Jána Hálu či rozkladacie betlehemy Václava Kubaštu). Keďže sa situácia výrazne zmenila po roku 1990, väčšina zbierky pochádza práve z tohto obdobia. Zbierka obsahuje betlehemy rôznych veľkostí. Betlehemy veľkých rozmerov s množstvom postáv sú nainštalované v najväčšej miestnosti výstavných priestorov. Sú tu vystavené betlehemy napríklad Valašský betlehem od Jana Bačáka, historický Ústecko-Orlický betlehem od Jiřího Knapovského. Menšie betlehemy sú vystavené v sklenených vitrínach. Zbierka obsahuje aj niekoľko raritných betlehemov. V betleheme od Cyrila Boudy z roku 1969, ktorý bol publikovaný v detskom časopise Sluníčko, sú znázornené postavy Pražskej jari – Jozefa predstavuje Alexander Dubček, Máriu Marta Kubišová, Josef Smrkovský hrá na basu a korunu nesie bývalý minister zahraničia Čestmír Císař.

Navštívte nádhernú výstavu betlehemov vo výstavných priestoroch múzea vo Vile dr. Lisku a neoľutujete.

Naše služby

 • Lektorský výklad.
 • Je možné sa dohodnúť i na prednáškach spojených s premietaním krátkych filmov alebo prezentáciou fotografií zo zbierok múzea k dohodnutým témam.
 • U nás dostanete široký výber literatúry k histórii Piešťan, najbližšieho regiónu ako aj knihy k dejinám slovenských kúpeľov – výsledok publikačnej a edičnej činnosti múzea.
 • Bohatá ponuka suvenírov a pohľadníc.
 • Vstupné:
  Dospelí: 2,- €
  Deti, dôchodcovia: 1,- €
  Študenti: 1,- €
  Pedagógovia sprevádzajúci žiakov majú voľný vstup.

Sponzori a podporovatelia

Galéria