Výstavy

 

14 feb

Krojované bábiky

(0 hlasov)
Výstava Krojované bábiky

Balneologické múzeum Imricha Wintera v Piešťanoch v spolupráci s Veronikou Cetkiovou, bábikárkou z Piešťan, sprístupnilo vo Vile dr. Lisku výstavu Krojované bábiky, ktorá prezentuje tvorbu pätnástich „bábikáriek“.

Prevažná väčšina krojovaných miniatúr na výstave pochádza zo západného Slovenska – okolie Piešťan, Trenčína, Myjavy, ale aj Štiavnika, Važca či Hontu. Viac ako sto bábik priblíži návštevníkom rozmanitosť, pestrofarebnosť a výtvarnú nápaditosť krojov – obradových, sviatočných i pracovných. Osobitú skupinu tvoria bábiky oblečené podľa profesie – kováč, drotár, bubeník, pastier, obecný hlásnik či mlynár. Slovenské kroje patria k tým najkrajším, čo ľudské ruky vytvorili a robili našich predkov krásnymi a pohľadnými. Každý kraj či región oplýva krásnym krojom, na ktorý sú jeho nositelia hrdí. Kroj je odrazom výtvarného cítenia a zručnosti.

Vystrojiť však bábiku krojom je práca náročná, ktorej sa venujú predovšetkým šikovné ženské ruky. Veď vyrobiť miniatúrny ľudový odev, zachovať prvky originality, proporcionalitu je náročnejšie, ako vyrobiť odev na dospelú osobu. Autorky bábik nesporne dbajú na vernosť svojich zmenšenín krojov, spolupracujú s múzeami a etnografmi či pamätníkmi, ktorí im dodávajú obrazovú dokumentáciu alebo sú schopní prispieť aj odbornou radou. Bohatosť ľudových krojov potom stojí za tým, že i samotná realizácia je časovo náročná.

Krojované bábiky si môžete pozrieť do 3. apríla vo výstavných priestoroch vo Vile dr. Lisku, Štefánikova 1, Piešťany, v pracovných dňoch v čase 8.00 – 12.00, 13.00 – 16.00 a v nedeľu 13.00 – 17.00 h.

Tešíme sa na Vás.

Naše služby

 • Lektorský výklad.
 • Je možné sa dohodnúť i na prednáškach spojených s premietaním krátkych filmov alebo prezentáciou fotografií zo zbierok múzea k dohodnutým témam.
 • U nás dostanete široký výber literatúry k histórii Piešťan, najbližšieho regiónu ako aj knihy k dejinám slovenských kúpeľov – výsledok publikačnej a edičnej činnosti múzea.
 • Bohatá ponuka suvenírov a pohľadníc.
 • Vstupné:
  Dospelí: 2,- €
  Deti, dôchodcovia: 1,- €
  Študenti: 1,- €
  Pedagógovia sprevádzajúci žiakov majú voľný vstup.

Sponzori a podporovatelia

Galéria