Vydali sme

 

Augustín Rebro: Piešťany fenomén termálny

(1 Hlasovať)
Vydané v roku 2014
Publikácia má formát B5, farebnú obálku, rozsah 176 strán, 85 čiernobielych fotografií v texte a 12 farebných fotografií ako farebnú obrazovú prílohu. Kniha významného (dnes už nežijúceho) hydrogeológa a balneohistorika Mgr. Augustína Rebru predkladá verejnosti poznatky a informácie z 50 rokov hydrogeologických výskumov v Piešťanoch. Počas prípravy a výstavby vodného diela Madunice sa stali aktuálnymi otázky dôkladnejšieho poznania geotermálneho fenoménu Piešťan ako aj ochrany piešťanských kúpeľov a prameňov termálnych vôd. Autor knihy, spracoval svoje poznatky o hydrogeologických výskumoch. Keďže bol nielen svedkom, ale i aktívnym účastníkom tohto diania v knihe poskytuje verejnosti údaje i zážitky, ktoré v súčasnosti už nik iný nemôže z tohto pohľadu poskytnúť. Z hľadiska hydrogeologického výskumu bola druhá polovica 20. storočia výnimočná doba, na ľudí kládla náročné požiadavky a v hre boli celkom významné veci, napríklad či vodné dielo Madunice neuškodí piešťanským kúpeľom alebo otázka čo bude treba podniknúť, aby sa tak nestalo. A v neposlednom rade – aby kúpeľom a ich termálnym prameňom neuškodila aj snaha o dosiahnutie výdatnejších prítokov liečivej termálnej vody alebo o lepšie poznanie ich hydrogeologického a geotermálneho pozadia pomocou technických prác, akými sú vrty. Publikácia Vám pomôže spoznať realitu čo sa týka výskumu zdrojov termálnej vody v Piešťanoch a možností ich využívania. Kniha je o hydrogeológii, geotermike a geológii, o návrhoch vrtov, ich realizácii ale i o vývoji Piešťan - mesta i kúpeľov spolu s jeho okolím v druhej polovici 20. storočia.

Naše služby

 • Lektorský výklad.
 • Je možné sa dohodnúť i na prednáškach spojených s premietaním krátkych filmov alebo prezentáciou fotografií zo zbierok múzea k dohodnutým témam.
 • U nás dostanete široký výber literatúry k histórii Piešťan, najbližšieho regiónu ako aj knihy k dejinám slovenských kúpeľov – výsledok publikačnej a edičnej činnosti múzea.
 • Bohatá ponuka suvenírov a pohľadníc.
 • Vstupné:
  Dospelí: 2,- €
  Deti, dôchodcovia: 1,- €
  Študenti: 1,- €
  Pedagógovia sprevádzajúci žiakov majú voľný vstup.

Sponzori a podporovatelia

Galéria