Výstava Premeny čipky / Čipka zo zbierok Balneologického múzea Imricha Wintera

Výstavu Premeny čipky môžete navštíviť v termíne od 20. júna 2024 do 15. septembra 2024 vo výstavných priestoroch múzea vo Vile dr. Lisku na Štefánikovej ulici v Piešťanoch.
Čipky na vystavenom odeve a textíliach nepochádzajú len z nášho regiónu, ale aj z iných oblastí Slovenska. Typickou čipkou z nášho regiónu je krakovianska babková čipka zapísaná v Zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Podľa spôsobu výroby môžeme čipku delíme na šitú, paličkovanú, háčkovanú, pletenú, strojovú a frivolitku. Všetky tieto techniky výroby možno vidieť aj na výstave. Čipka sa využívala najmä na sviatočnom ženskom ľudovom odeve, lemovali sa ňou okraje záster, predné okraje čepcov, okraje šatiek, goliere – krézle, vkladala sa na dolný kraj a do plochy rukávov rukávcov. Čipka sa vkladala aj do plochy a na okraje kútnych plachiet a odievačiek. Na súkenných kabátikoch sa využívala aj čipka vytvorená razidlami z materiálu kabátika.
Okrem domácností sa čipka vyrábala aj v dielňach, najmä v baníckych oblastiach Slovenska. Odtiaľ pochádza súbor čipiek vyrobených pravdepodobne v Kremnici. Súčasťou zbierky sú i vzorkovníky priemyselných čipiek kupovaných v obchodoch a ručne vyrobených háčkovaných čipiek.
Vo vstupnej miestnosti môžeme vidieť čepce zo zbierky pani Evy Kleinovej. Pochádzajú najmä z okolia Piešťan, ale i z iných oblastí Slovenska.
Mgr. Michal Halabrín je súčasným výrobcom paličkovanej čipky. Venuje sa najmä výrobe myjavských tylových čipiek a novomestských čipiek, vytvára čipkované obrazy a aplikuje čipky na odev.
Súčasťou výstavy je osem unikátnych paličkovaných obrazov vytvorených piešťanským rodákom Ing. Víťazoslavom Mišíkom v 70. – 80. rokoch 20. storočia. Obrazy sme získali do etnografickej zbierky Balneologického múzea s finančnou podporou poskytnutou z verejných zdrojov Fondom na podporu umenia. Výstavu dopĺňajú kompletné ľudové odevy nainštalované na figurínach. Výstavu podporilo Mesto Piešťany.

Termín podujatia

18. júna 2024