Výstava Premeny čipky / Čipka zo zbierok Balneologického múzea Imricha Wintera

Výstavu Premeny čipky môžete navštíviť v termíne od 20. júna 2024 do 15. septembra 2024 vo výstavných priestoroch múzea vo Vile dr. Lisku na Štefánikovej ulici v Piešťanoch.
Čipky na vystavenom odeve a textíliach nepochádzajú len z nášho regiónu, ale aj z iných oblastí Slovenska. Typickou čipkou z nášho regiónu je krakovianska babková čipka zapísaná v Zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Podľa spôsobu výroby môžeme čipku delíme na šitú, paličkovanú, háčkovanú, pletenú, strojovú a frivolitku. Všetky tieto techniky výroby možno vidieť aj na výstave. Čipka sa využívala najmä na sviatočnom ženskom ľudovom odeve, lemovali sa ňou okraje záster, predné okraje čepcov, okraje šatiek, goliere – krézle, vkladala sa na dolný kraj a do plochy rukávov rukávcov. Čipka sa vkladala aj do plochy a na okraje kútnych plachiet a odievačiek. Na súkenných kabátikoch sa využívala aj čipka vytvorená razidlami z materiálu kabátika.
Okrem domácností sa čipka vyrábala aj v dielňach, najmä v baníckych oblastiach Slovenska. Odtiaľ pochádza súbor čipiek vyrobených pravdepodobne v Kremnici. Súčasťou zbierky sú i vzorkovníky priemyselných čipiek kupovaných v obchodoch a ručne vyrobených háčkovaných čipiek.
Vo vstupnej miestnosti môžeme vidieť čepce zo zbierky pani Evy Kleinovej. Pochádzajú najmä z okolia Piešťan, ale i z iných oblastí Slovenska.
Mgr. Michal Halabrín je súčasným výrobcom paličkovanej čipky. Venuje sa najmä výrobe myjavských tylových čipiek a novomestských čipiek, vytvára čipkované obrazy a aplikuje čipky na odev.
Súčasťou výstavy je osem unikátnych paličkovaných obrazov vytvorených piešťanským rodákom Ing. Víťazoslavom Mišíkom v 70. – 80. rokoch 20. storočia. Obrazy sme získali do etnografickej zbierky Balneologického múzea s finančnou podporou poskytnutou z verejných zdrojov Fondom na podporu umenia. Výstavu dopĺňajú kompletné ľudové odevy nainštalované na figurínach. Výstavu podporilo Mesto Piešťany.

Termín podujatia

18. júna 2024

Podporujú nás

Mohlo by vás zaujímať

Dalšie výstavy